I. OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA PRACY

Praca przy zbiorach, pakowaniu owoców miękkich tj. truskawki, maliny, jeżyny, borówka oraz praca przy sadzeniu i pielęgnacji sadzonek owocowych. Decydując się na taki wyjazd należy pamiętać że, jest to praca ciężka fizycznie wykonywana w takich pozycjach ciała narażonych na silne przesilenie układu kostno-stawowego (bóle kręgosłupa, kolan) i mięśniowego (potocznie zw. zakwasami).

Praca odbywa się w warunkach szklarniowych lub pod tunelami foliowymi, gdzie latem temperatury powietrza mogą dojść do ponad 40 C. Równocześnie w niektórych przypadkach praca (np. plewienie) może odbywać się na otwartym polu pomimo trudnych warunków atmosferycznych związanych z częstymi na wyspach brytyjskich opadami. Dlatego też, prosimy pamiętać aby nie traktować pracy sezonowej na farmie jako formy urlopu wypoczynkowego!!!

Pracę tę wykonuje się w systemie akordowym gdzie obowiązują tzw. normy zadaniowe, czyli jest to konkretna ilość zebranych skrzynek owoców w ciągu określonego czasu tj. 1 godziny. Normy te wahają się i zależą od wydajności pola i wysypu owoców.

Ustalenie norm gwarantuje pracodawcy że, w trakcie godzin pracy każdy z pracowników nie będzie marnował czasu na plotki z sąsiadem, urządzaniem częstych przerw na papierosa itp. Co da pracodawcy gwarancję efektywnej pracy a dla pracowników satysfakcję zarobkową.

Pracodawcy zależy na zatrudnianiu pracowników zmotywowanych do wytężonej pracy, odpornych na niewygody oraz elastycznych względem czasu pracy.

Norma zazwyczaj ustalana jest na podstawie średnich zbiorów najszybszych pracowników.

Osoby wyjeżdżające po raz pierwszy do takiej pracy mogą mieć problemy z osiąganiem norm, w takim przypadku poddane będą tygodniowemu szkoleniu, które ma na celu wyrobienie szybkości, sprawności w zbieraniu oraz zaznajomieniu się ze wszystkimi zasadami panującymi na polu.

Należy pamiętać, że w przypadku jeśli dany pracownik mimo udzielanych instrukcji sposobu zbierania po upływie czasu przewidzianego na adaptację, nie rokuje szans na poprawę swoich wyników, może doprowadzić to do tego, że pracodawca zrezygnuje z pracy tego pracownika (każda ze stron może zrezygnować ze współpracy zarówno pracownik jak i pracodawca).

Wszystkie owoce zbierane przez pracowników muszą być posortowane według jakości (I i II klasa), wielkości i koloru. Jest to wymóg UE narzucony producentom rolnym.

Bardzo istotną cechą pracy sezonowej jest wpływ warunków atmosferycznych na uprawę i zbiory poszczególnych owoców, co może spowodować przyśpieszenie bądź opóźnienie w terminach zbiorów a także może wpływać na ilość oferowanych godzin pracy.

Nabór osób chętnych do pracy odbywa się przez cały sezon . W tym celu organizowane są spotkania rekrutacyjne z przedstawicielami farm w różnych miastach Polski .

Pierwsze wyjazdy zaczynają się od kwietnia/maja, długość pobytu uzależniona jest od osoby wyjeżdzającej, koniec sezonu przewidziany jest na połowę/koniec października.

II. WYNAGRODZENIE

Podstawowa stawka za godzinę pracy na farmie wynosi obecnie od kwietnia 2018  7,83 Ł, stawka ta jest zgodna z National Minimum Wage (NMW) czyli minimalną stawką wynagrodzenia ustaloną przez władze państwowe w Wielkiej Brytanii.

Na farmach obowiązuje system akordowy, co oznacza, że zarobki mogą być znacznie wyższe niż gwarantowane minimum 7,83 GBP/godz., ale zależą przede wszystkim od zaangażowania oraz wysiłku włożonego w pracę przez pracownika.

Pracodawca jest zobowiązany przez przepisy do wypłaty ustawowego minimalnego wynagrodzenia (7,83 GBP/godz.) dla pracowników słabych, niezależnie od ilości wykonanej przez nich pracy tj. zebranych skrzynek owoców.

Taka sytuacja jest nie do zaakceptowania przez pracodawcę, dlatego takie osoby są ponownie przeszkalane bądź w ostateczności, gdy pracownik nie wykazuje chęci poprawy swojej efektywności może dojść do zwolnienia pracownika.

Pracownicy, którzy będą spełniać powyższe wymagania będą mieli możliwość pracy w następnym roku.

III. CZAS PRACY

Przewidywana ilość godzin pracy na farmach: od 6 do 10 godz./dziennie.

Ilość przewidywanych dni roboczych - 6 dni w tygodniu.

W ciągu całego dnia pracy oferowane są trzy przerwy: dwie przerwy tzw. break po 10-15 minut oraz jedna przerwa tzw. lunch (od 45 min. do 1 godz.).

Dodatkowo należy mieć na uwadze, iż za przerwy w pracy oraz dojazd pracowników na pole (oddalone od farmy) wynagrodzenie nie jest wypłacane a także nie jest wliczane do godzin pracy.

IV. WYPŁATA WYNAGRODZENIA

Wynagrodzenie wypłacane jest raz w tygodniu (piątek) przelewem na konto bankowe, które każdy pracownik będzie musiał założyć zaraz po przyjeździe na farmę (pracownicy farmy pomogą w założeniu konta).

Co tydzień (środa) pracownik otrzymuje od Pracodawcy odcinek wypłaty (tzw. Pay Slip), na którym wyszczególnione są kwoty brutto i netto, kwoty odprowadzonego podatku i składek na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne a także opłaty za miejsce zamieszkania.

Pracodawca nie dokonuje przelewów wynagrodzeń na polskie konta bankowe pracowników, leży to z zakresie własnym pracowników.

V. ZAKWATEROWANIE

Na farmach są następujące rodzaje zakwaterowań: przyczepy kempingowe tzw. karawany.

Przyczepy kempingowe: zakwaterowanie po 6 osób w każdej, wyposażone są w pokoiki dwuosobowe, kuchnię, toaletę z prysznicem oraz salonik, opłata 45,00 funtów tygodniowo plus 5.78 funta za opiekę socjalną (darmowy internet, wyjazdy do Tesco oraz co miesięczne imprezy farmowe czy wycieczki).

W wyposażeniu kuchni znajdują się wszystkie niezbędne rzeczy począwszy od sztućcy po garnki. Utrzymanie czystości zależy od Ciebie i Twoich współmieszkańców.

VI. WYŻYWIENIE

Nie jest oferowane przez Pracodawcę, pracownicy przygotowują je we własnym zakresie. Na każdej farmie organizowane są wyjazdy do pobliskiego supermarketu - najczęściej Tesco (codziennie, bądź 3 razy w tygodniu).

VII. WYPOCZYNEK

Na każdej farmie znajdują się boiska sportowe (do piłki nożnej, piłki siatkowej) stoły do tenisa oraz dostęp do Internetu. Ponadto organizowane są atrakcje w postaci: wycieczek krajoznawczych, wieczorków tanecznych, rozrywek sportowych czy grillowania.

VIII. REGULAMIN PRACY ORAZ KEMPINGU

Na farmach obowiązuje regulamin, z którym każdy zostanie zaznajomiony po przybyciu na miejsce. Zawiera on głównie informacje dotyczące przepisów BHP w miejscu pracy i zakwaterowania.

IX. POLITYKA RÓWNOŚCI

Wszystkie farmy kierują się polityką równości w zatrudnianiu pracowników pochodzących najczęściej z Europy Środkowo-Wschodniej . Dlatego trzeba być przygotowanym na możliwość dzielenia zakwaterowania z osobami innej narodowości (pary, małżeństwa mają możliwość wspólnego zamieszkania).

X. LISTA RZECZY NIEZBĘDNYCH, KTÓRE NALEŻY ZABRAĆ ZE SOBĄ DO PRACY NA FARMĘ

  • śpiwór plus mała poduszka (nie koniecznie)
  • ubranie przeciwdeszczowe (spodnie, kurtka) plus kalosze
  • ubrania robocze
  • pieniądze (ok. 100 funtów)
  • paszport bąź dowód osobisty